

Kto jest twórcą technologii ?
Maciej Pike-Bieguński jest jej twórcą. Fizyk i materiałoznawca, który zrewolucjonizował rynek nanokoloidów. A także otworzył światu oczy na nową generację produktów, które w dniu dzisiejszym pomagają walczyć z wirusami i bakteriami. Nasze produkty oparte są na pierwszej, opatentowanej technologii nanokoloidów w Polsce i Europie. To Pan Maciej ustalił standardowe stężenia dla srebra koloidalnego 50 PPM i 25 PPM, wykorzystywane dzisiaj masowo przez innych producentów . Nazywany często dziś “ojcem nanokoloidów”
Maciej Pike- Bieguński – droga naukowa
Droga zawodowa Macieja Pike-Bieguńskiego rozpoczęła się najpierw od pracy nauczyciela fizyki w technikum samochodowym im. Czesława Orłowskiego. Dalej w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta. Po doprowadzeniu swojej podopiecznej klasy do matury, przeniósł się do Liceum Reja W Warszawie. Do dnia dzisiejszego po 50 latach odwiedzany jest przez swoich uczniów. Pod koniec lat 60tych był wyrzucony liceum Reja za odmowę przystąpienia do Partii Komunistycznej i za nieprzekazywanie socjalistycznych wartości wychowawczych swoim uczniom.
Na kolejnych etapach Maciej Pike-Bieguński pracował w:
- Laboratorium Mennicy Metali Szlachetnych,
- Instytucie Mechaniki Precyzyjnej jako specjalista mikroskopii elektronowej (w ścisłej współpracy z Japońską firmą Jeol),
- Instytucie Geologii w Szkole Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie przywrócił do operacyjności spektrometr masowy,
- firmie Engelhard w New Jersey jako fizyk w dziale nauki i rozwoju – opracował tu technologię materiałów elektronicznych,
- koncernie DuPont jako specjalista materiałów elektronicznych,
- Molex Inc. jago Starszy Technolog Materiałowy
- Alcoa Corporation – firmie, w której został Głównym Technologiem Naukowym.
Zarówno praca w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych wiązała się z rozwojem naukowym, który doprowadził Fizyka do licznych publikacji, patentów i wielu nagrodzonych osiągnięć. W Stanach Zjednoczonych rozróżnia się twórcę i właściciela patentu – podczas pracy w amerykańskich korporacjach Maciej Pike-Bieguński niejednokrotnie był twórcą nowatorskich rozwiań. Po założeniu firmy wystąpił o własny patent zamiany czarnego węgla w przezroczyste diamenty metodą prądu elektrycznego.
Twórca technologii nanokoloidów w Europie
W 2013 roku Europejski Urząd Patentowy w Monachium przyznał Maciejowi Pike-Bieguńskiemu pierwszy w Polsce (i jeden z pierwszych w Europie) patent z nanotechnologii oparty na autorskim pomyśle. Od tego momentu jego technologia nie pozostała w stagnacji, lecz rozwijała się pod względem jakości, dostosowania nośników i ekologicznej produkcji. Powstające tak unikalne nanokoloidy zawierają
-
nanocząsteczki o płaskiej strukturze i łatwej przyczepności do podłoża
-
chemiczną odpornością
-
największą powierzchnią czynną w stosunku do masy
-
uniwersalnością zastosowań
-
paletą stężeń i możliwością zastosowania w produktach wodnych, olejowych i innych
W wywiadzie dla kanału Media Narodowe, Maciej Pike-Bieguński powiedział:
“Podczas moich wieloletnich prób wytworzenia właściwego srebra kierowałem się czymś bardzo ważnym, a mianowicie: czy srebro to nie będzie miało negatywnego oddziaływania na organizm ludzki i na tkankę ludzką. Pewne gatunki nano srebra istotnie mają takie działanie i co więcej, one potrafią się zatrzymać wewnątrz ciała ludzkiego i zostać zaabsorbowane. Narastanie koncentracji tego srebra ma negatywny wpływ na człowieka, ponieważ w krańcowym przypadkach może dojść do choroby zwaną argyrią.”
Skąd pomysł na srebro koloidalne?
Matka Macieja Pike-Bieguńskiego była lekarzem pediatrą. Kiedy ukończyła Uniwersytet Warszawski jako nieliczna kobieta na wydziale medycyny na początku lat 30tych. Niestety borykała się z brakiem leków antybakteryjnych. W tamtych czasach znane było już srebro koloidalne i choć występowało w formie jonowej, obciążone skutkami ubocznymi było wykorzystywane do zwalczania infekcji bakteryjnych. Fizyk postanowił znaleźć bezpieczniejsze i skuteczne rozwiązanie odkrywając metodę produkcji nanokoloidów. Koloidów o doskonałych parametrach i wszechstronnym zastosowaniu, oraz działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym. Po wielu latach pracy doszedł do sukcesu, którego uwieńczeniem są produkty Nano Koloid.
Sprzeciw wobec polskiego rządu komunistycznego
Maciej Pike-Bieguński w swoim życiu działa zgodnie z wyznawanymi wartościami. Od początku drogi naukowej był wierny w temu, w co sam wierzył. Kiedy firma Jeol zaproponowała kontrakt na pracę w Japonii, fizyk odrzucił nakaz współpracy dla Służby Bezpieczeństwa. Kolejny raz rozpoczął szukanie nowego miejsca zatrudnienia. Przynależność do Partii Komunistycznej odrzucał jeszcze wielokrotnie, a pierwsze próby wyjechania do Stanów Zjednoczonych kończyły się zaginięciem paszportu na skutek działań Milicji i SB.
O swojej sytuacji poinformował Konferencję Pokojową w Helsinkach i Belgradzie, ale niestety nie przyniosło to skutku. Paszport otrzymał dopiero po dwóch latach starań, na bezpośrednią prośbę Prezydenta Jimmy’ego Cartera i Sekretarza Stanu Cyrusa Robertsa Vance’a. Nie obyło się bez dosadnego i wulgarnego komentarza: „Jak chcesz skurwysynu, to wypierdalaj z Polski; nie będziemy Cię tu trzymać”. Zaraz po otrzymaniu paszportu w 1978 roku wyjechał z Polski, zostawiając w kraju dwójkę swoich dzieci. Był przekonany, że nie będzie mógł już wrócić, co nastąpiło jednak w 1998 roku. Jego niechęć do polskiego rządu komunistycznego i opór przed komunizmem doprowadził do rezygnacji z obywatelstwa polskiego zatwierdzonego przez Polski Sejm.