

Zapalenie zatok czyli jakie są przyczyny, objawy i leczenie tej dolegliwości?
Sezon jesienno-zimowy, ale nie tylko, to czas, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na różne infekcje dróg oddechowych objawiających się kaszlem, stanem podgorączkowym i najczęstszym symptomem-katarem. Jednakże utrzymujący się dłużej katar, może oznaczać, iż infekcja „zaatakowała” zatoki przynosowe. Większe ryzyko zapalenia zatok występuje u osób, które mają skrzywioną przegrodę nosa, alergików lub osób z astmą.
Jaka jest funkcja i działanie zatok przynosowych?
Zatoki to puste przestrzenie znajdujące się w obrębie naszej głowy – oczu i nosa, wypełnione powietrzem, które łączą się z jamą nosa. Zadaniem zatok jest produkowanie śluzowatej i rzadkiej substancji tzw. „wydzieliny” niezbędnej do oczyszczenia i nawilżenia wdychanego przez nas powietrza. Kiedy jesteśmy zdrowi wydzielina z zatok usuwana jest przez jamę nosową, powietrze z zewnątrz dostaje się do środka i „przewietrza” wnętrze zatok. W przypadku pojawienia się infekcji ujścia zatok zostają najczęściej zablokowane przez gromadzącą się substancję.
Co powoduje zapalenie zatok?
Najczęściej do zakażenia dochodzi bezpośrednio przez błonę śluzową jamy nosowej. Kiedy ujście zatok jest zablokowane, następuje zaleganiem śluzu, co w konsekwencji sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Ostre zapalenia zatok w większości przypadków powodują pneumokoki oraz pałeczki Haemophilus influenzae, natomiast przewlekłe zapalenie zatok powodowane jest przede wszystkim przez gronkowce złociste, pneumokoki, a także bakterie beztlenowe z jamy ustnej.
Niewątpliwie często dochodzi do przewlekłego zapalenia zatok. Według wielu statystyk z tym schorzeniem zmaga się 15% populacji ludzi.
Przykładem najczęściej występujących przyczyn są:
- alergie -różne rodzaje,
- polipy nosowe – blokujące usuwanie wydzieliny i oddychanie,
- krzywa przegroda nosowa utrudniająca prawidłowe oddychanie,
- częste infekcje bakteryjne i wirusowe dróg oddechowych,
- astma,
- HIV,
- a nawet refluks żołądka.
Objawy zapalania zatok. 
Bezsprzecznymi symptomami zapalenia zatok są:
- dolegliwości bólowe w obrębie twarzy,
- zaburzenia węchu,
- często zielona lub żółta wydzielina z nosa,
- ból w uszach,
- stan podgorączkowy a nawet gorączka,
- problemy z prawidłowym węchem,
- uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła – objawiające się kaszlem i chrząkaniem,
- nieświeży oddech.
Jakich porad udzielają najczęściej homeopaci i lekarze, aby ulżyć objawom zapalenia zatok?
Należy mieć na uwadze to, że nieleczone przewlekłe zapalenie zatok może bardzo utrudniać oddychanie, a także ograniczać dostarczanie tlenu do komórek organizmu, co może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie i naszą aktywność fizyczną. Dobranie środków prewencyjnych lub metoda leczenia zależy od zdiagnozowania przyczyny.
Dużą część preparatów ułatwiających oddychanie w przypadku infekcji zatok stanowią wyroby medyczne lub homeopatyczne na zatoki czy też preparaty na katar wspierające prawidłowe funkcjonowanie nosa i oczyszczanie zatok.
Wiele lekarzy poleca:
- po pierwsze płukanie zatok preparatami dostępnymi w aptece,
- następnie wykonywanie ciepłych kompresów układanych na czoło i nos, które zniwelują uczucie bólu,
- inhalacje,
- oraz picie dużej ilości wody, ponieważ utrzymanie dobrze nawilżonej błony śluzowej zatok ułatwia rozrzedzenie i pozbycie się śluzu .
Ignorowanie infekcji oraz zbyt długie zwlekanie z wizytą lekarską powoduje jej zaostrzenie i konieczność antybiotykoterapii.
Wyroby medyczne polecane przy zapaleniu zatok.
W aptekach dostępne są wyroby medyczne takie jak krople do nosa, spraye i płukanki. Dziś aktywnie polecane są te, które zawierają srebro koloidalne lub miedź koloidalną, ponieważ skutecznie łagodzą lub niwelują infekcję. Czy wiesz, że srebro koloidalne i miedź koloidalna posiadają długotrwale właściwości antyseptyczne nawet po wyschnięciu? Dzięki temu oba te składniki podwyższają efektywność tradycyjnych leków, co potwierdza artykuł Biblioteki Cyfrowej Politechniki Krakowskiej. (……) W związku z codziennym narażeniem organizmów ludzkich lub zwierzęcych na działanie mikroorganizmów, takich jak: bakterie, grzyby, drożdże czy wirusy, nanosrebro odgrywa kluczową rolę w procesach antyseptycznych (…) *
Co ciekawe! ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj srebra koloidalnego wykorzystywanego do wyrobów medycznych. W pracy naukowej „ Leczenie infekcji i stanów zapalnych związanych z COVID-19, wielolekoopornym zapaleniem płuc i grzybiczym zapaleniem zatok poprzez nebulizację nanosrebra” autorzy zwrócili uwagę na to jak niezwykle ważne jest, aby do leczenia stosować wyłącznie roztwory pochodzące z nanokrystalicznego srebra, czyli srebra niejonowego, a nie srebra jonowego, gdyż wolne jony mogą wywołać niepożądane reakcje na toksyny. (3)
Dlaczego wiele źródeł poleca stosowanie srebra koloidalnego?
W artykule Chiropractic Economics „Srebro koloidalne na infekcje zatok to naturalna droga do wyleczenia” w Steven R. Frank twierdzi, że „(…)srebro koloidalne to środek przeciwbakteryjny o szerokim spektrum działania, który zabija wszystkie rodzaje bakterii tak równomiernie,(…), dzięki czemu nie tylko eliminowane są te bakterie gram(-) i gram (+) ale i inne drobnoustroje. Badania kliniczne wykazały, że srebro koloidalne może zakończyć proste infekcje zatok w ciągu tygodnia lub mniej, co jest znacznie lepsze niż operacja zatok lub antybiotyki. „(2) Ze względu na wysoką zdolność utleniania srebra (…), leczenie dodatkowo chroni pacjentów poprzez zapobieganie lub eliminację zagrażających życiu infekcji, w tym infekcji wirusowych, <nawet> takich jak SARS-CoV-2, oraz mikrobiologicznych pierwotnych, wtórnych lub koinfekcji , w nabłonku płuc. (3)
Zapalenie zatok-podsumowanie.
Reasumując przyczyn zapalenia zatok może być wiele, tak samo jak wiele jest objawów i metod leczenia tej choroby. Jednakże przy tej dolegliwości (Uwaga!- nie tylko) niezwykle ważna jest przede wszystkim trafna diagnoza, gdyż złe leczenie może skutkować przewlekłym stanem zapalnym i powikłaniami. Apteki polecają wyroby medyczne zawierające srebro koloidalne lub miedź koloidalną, gdyż ich antyseptyczne działanie łagodzi stany zapalne.
Jeśli często walczysz z objawami infekcji zatok lub alergii pomyśl o prewencji, aby nie dopuścić do zaostrzenia się choroby! W przypadkach wzrostu intensywności symptomów, skontaktuj się z wykwalifikowanym farmaceutą i i nie ignoruj tego co „mówi Ci twoje ciało”.
Informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej. Jeśli wymagasz leczenia skontaktuj się z lekarzem.
Bibliografia:
- Biblioteka Cyfrowa Politechniki Krakowskiej; Jolanta Pulit, Marcin Banach, Zygmunt Kowalski „Właściwości nanocząsteczek miedzi, platyny, srebra, złota i palladu”
- https://www.chiroeco.com/colloidal-silver-for-sinus-infections/, Steven R. Frank 8 czerwca 2016r.
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1549963423000059, Patricia L. Nadworny PhD a b 1, William L. Hickerson MD c 2, Holly Denise Holley-Harrison MSN/NP d, David C. Bloom PhD e, Tristan R. Grams BS e, Terri G. Edwards BS e, Gregory S. Schultz PhD f, Robert E. Burrell PhD